HİZMETLERİMİZ

PC programlı CNC Jant yüzey ve kol hasarlarının onarılması ve yüzey parlatma.

Aracın özellikle kaldırıma sürtmesi durumda oluşan derin çizikler, çukur ve tümseklerden geçilmesi sonucu oluşan ezilmeler ve eğilmeler ile trafik kazalarında oluşan tüm hasarların onarımını kapsamaktadır. Eğer jantta eğrilik varsa jantlar ısıtılmadan hidrolik pompa ile preslenir. Onarım sonrası boyama ve parlatma işlemleri, jantların orijinal şekillerine sadık kalarak yapılmaktadır.
*Jantın hasarı, jant kollarında veya bijon yuvalarında ise ve bu hasarlar kırılma veya çatlak şeklinde ise, araç ve kullanıcıların güvenliği açısından sağlıklı olmayacağı için onarım işlemlerinin yapılması tarafımızdan uygun görülmemektedir.

Hasar sonucu deformasyona uğramış jantlarınızın parlak olan bölgeleri, deformasyon giderildikten sonra yeniden parlatılmaktadır. Polisaj olan jantlar özel bir kimyasal ile parlatıldıktan sonra verniklenerek parlaklığın kalıcı olması sağlanmaktadır.
Resimlerde boyama, parlatma ve vernikleme öncesi-sonrası jantların durumları daha net bir şekilde gözükmektedir.

Hasar sonucu deformasyona uğramış jantlarınızı, yüksek kalite ve işçilikle bu iş için tasarladığımız fırınlı boya hanemizde yeniden boyamaktayız.
Jantlarınızı orijinal renklerine yada (Hyper dahil) dilediğiniz renge boyuyoruz.
Resimlerde jantların boyama, parlatma ve vernikleme uygulamalarından önceki ve sonraki durumları daha net şekilde gözükmektedir.

Jantların maruz kaldığı darbelerden kaynaklanan çizikler ve eğilmeler düzeltildikten sonra özel jant boyası ile lokal ya da komple boyanır. Ayrıca birçok lüks araçların çoğunda bulunan efekt boya (Hyper boya) kullanılmaktadır.
Boyanan jantlar daha sonra verniklenerek parlaklığın kalıcı olması sağlanmaktadır.
Resimlerde boyama, parlatma ve vernikleme öncesi-sonrası jantların durumları daha net şekilde gözükmektedir.

Arabanız için en iyi jant hangisidir? Hangi ölçüde jant kullanmanız gerekir? Arabanız ve jant hakkında tüm sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Konforlu bir sürüş için mutlaka 7.500 ile 10.000 km arası periyodik balans ayarı yapılmalıdır.
Aracınızın teknik kataloglarda belirtildiği şekilde, lastiklerin taban aşınmalarını optimize etmek ve lastiğin ömrünü uzatmak için, ön lastikleri arka lastiklerle her balans ayarında değiştirilmesini tavsiye ederiz.

Balans Ayar Cihazımız
“Hunter GSP9700” yol testli balans makinasıdır.
Bu makina:
-Lastiğe 600 kg rulo baskı yaparak lastik arızasını tespit eder.
-Jantın arızasını tespit eder.
-Lastiğin janta oturup oturmadığını tespit eder ve rulo baskı yaparak lastiğin janta oturmasını sağlar.
-Lastiğin sert noktaları balanssızlık yapar. Bu cihaz lastikteki sert noktaları tespit eder.
-Lastikten kaynaklı çekme problemini cihazımız rulo baskı yaparak tespit eder ve lastikleri çekmeyecek şekilde araca sıralayarak yerleştirir.

İşletme olarak yılların vermiş olduğu tecrübe ve yetişmiş elemanlar ile son sistem üç boyutlu kameralı cihazlarımızla siz değerli müşterilerimize hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Rot ve balans ayarı, aracınız ve sizin için konfor ve yol güvenliği açısından son derece önemli bir işlemdir.
Aracınızın 7.500 ile 10.000 km’lik periyodlarda kontrol edilmesini tavsiye ederiz.
Aracın geometrisi (ön düzen veya rot ayarı olarak bilinir) periyodik olarak uzman kişilerce kontrol edilmelidir.
Her aracın dört lastiğinin rot ayarı düzgün olarak yapılmış olmalıdır. Ayarsız lastikler yönlendirme problemlerine, sürücünün yorulmasına ve erken düzensiz lastik aşınmasına neden olarak aracın doğal seyrini etkileyecektir.
En basit olarak rot ayarı, lastiklerin aracın geometrik merkez çizgisiyle ilişki halinde ilerlediğinden emin olmak için aracın tekerlek açılarının ayarlanmasıdır.
Her tekerlek otomobil imalatçılarının belirlediği kendi dinamik açılarına (kamber, kaster, toe) sahiptir.
Bir aracın rot ayarının bozulduğunun en bilinen belirtileri, hızlı ya da düzensiz sırt aşınması ve aracın düz yolda sağa-sola çekmesi ve sürüklenmesidir. Bu tür sorunlarla karşılaşıyorsanız, aracınızın rot ayarı düzgün değil demektir.
En iyi rot ayarı dört tekerlek için yapılan ayardır. Bugün birçok araç, arka ve ön ayarlanabilir rot ayarı açılarına sahiptir.
Not: Firmamız, aracınızın ve sizin sürüş güvenliği için son teknoloji bilgisayarlı, lazerli (Hunter Hawy/Eye) donanımına sahiptir.

Bu hizmet yetkili servislere, özel servislere ve İstanbul sınırları dışında yaşayan araç sahiplerine sunmuş olduğumuz bir hizmettir.
Hasar görmüş jantlarınızın resimlerini, telefon, faks ya da mail yoluyla bize bildiriniz. Bizler gelen bilgiler sonucu sizinle irtibata geçerek jantınızın olup olmayacağını ve maliyetini sizinle paylaşacağız. Uygun gördüğünüz takdirde hasarlı jantınızı kargo ile bizlere gönderiniz. Jantınızı orijinal haline getirip tekrar kargoyla istediğiniz adrese en kısa sürede gönderelim.

Telli olmayan tüm motosiklet jantları onarılır. Lütfen bilgi alınız.

LASTİK SATIŞI
Firmamız jant tamiri ve rot balans hizmetlerinin yanı sıra aracınızın gereksinimi olan “Michelin, Continental, Pirelli, Dunlop, Kumho, Bridgestone, Lassa, Goodyear” gibi birçok markanın lastik tedarikini de yapmaktadır.
YENİ LASTİK; Lastiğin model ve ölçüsü, araç boyutları, maksimum hız ve aks başına düşen yük endeksi aracınıza uygun olmalıdır.
Aracınıza takılan tüm lastiklerin aynı marka ve desene sahip olması önemlidir. Çünkü farklı marka ve desendeki lastiklerin karkasları farklı açılara sahiptir ve bu araç dinamiğini etkiler.
Not: Her lastik değişiminde rot ve balans ayarı yapılmalıdır. Jantların düzgün olup olmadığı kontrol edilmelidir. Yeni lastikler takılırken supapların mutlaka değişmesi önerilir. Bu işlemler performans ve güvenlik için gereklidir.
KIŞ ve YAZ LASTİKLERİ; Kış lastiklerinin -40 dereceye varan soğukta işe yaramasını sağlayan, sertleşmesini önleyen özel bileşimleridir.
Yaz lastikleri sıcak hava şartlarına göre daha sert hamurlu bir yapıdayken, kış lastikleri hem daha yumuşak bir hamura hem de karlı ve buzlu yollarda tutunmayı arttırıcı kılcan desenlere sahiptir.
Kış lastikleri dört tekerleğe de takılmalıdır. Çünkü aracın en kısa mesafede durması, gitmesinden daha önemlidir. İyi bir fren performansı ve kararlılık için dört tekerlekte de kış lastiği olması zorunludur.
Türkiye iklim şartlarında kasım ayı başı ve nisan ayı sonu olarak, kış lastiklerinin takılmasını tavsiye ederiz.
Not: Yaz ve kış lastiklerinize “Lastik Otel” (saklama) hizmeti verilmektedir.
LASTİK TAMİRİ; Çapı 6 mm’yi geçmediği sürece lastiklerdeki delikler tamir edilebilir. Mantar yama tavsiyemizdir.
Hasar 6 mm’den genişse, omuz veya yanakta hasar varsa lastiğin yenisiyle değiştirilmesini tavsiye ederiz.

Günümüz otomotiv teknolojisinde alüminyum yoğun oranda kullanılmaktadır.
Genel olarak motor braketleri, şanzıman braketleri, yağ krateri ve klima boruları alüminyumdan imal edilmiştir. Dolayısıyla hasar maliyetlerini düşürmek adına bu parçalar, yenisine oranla çok daha uygun maliyetlerde tamir edilebilmektedir.
Firma olarak, yapmış olduğumuz işlerde kaliteyi ön planda tutmaktayız. Bu sebeple yapmış olduğumuz bütün alüminyum malzemelerin (motor braketleri, şanzıman braketleri, krater, klima boruları) tamir işleri 6 ay boyunca firmamızın garantisi altındadır.

Leave a Reply